Znakov, ki jih kažejo vnete dlesni, ne smemo prezreti ali zanemariti, saj vnetje lahko napreduje v globlja obzobna tkiva, kar lahko sproži hude zdravstvene zaplete. Ključni so popolna ustna higiena in redni preventivni obiski zobozdravnika. Zakaj dlesni krvavijo? Kako očistiti zobe, ko je ščetkanje oteženo? Kako na zdravje ustne votline vplivajo različne bolezni in obratno? Preverite zbrane nasvete za boljše vzdrževanje dobrega ustnega zdravja.

Miti in resnice o parodontalni bolezni

Se ne morete brezskrbno smejati ali govoriti, saj vam je neprijetno zaradi nabreklih dlesni? Morda ste pljuvanje krvi pri vsakodnevnem ščetkanju sprejeli kot normalno, ker že tako dolgo traja. Vas spreleti srh ob misli na ugriz v jabolko, ker imate občutek, da se vam zobje majejo?

Za čiste medzobne prostore in zdrave dlesni

Če mislite, da je za preprečevanje bolezni zob in dlesni dovolj, da si dvakrat na dan natančno očistite zobe samo z zobno ščetko, ste v zmoti. Četudi imate odlično zobno ščetko, z več tisoč mehkimi in tankimi ščetinami, boste z njo v najboljšem primeru očistili le 70 odstotkov površin zob. Med zobmi, kamor z zobno ščetko ne posežete, pa bodo bakterije poskrbele za resne težave.

Superduo za 100 % čiste zobe

Ali ste vedeli, da zobne ščetke lahko očistijo le 70 % zobnih površin? Kaj pa je s preostalimi 30 %? Z njimi učinkovito opravijo le medzobne ščetke. Vendar ni vseeno, kakšne izberemo. Pomembno je, da se prilegajo posameznim medzobnim prostorom in dosežejo vse kotičke. Redna uporaba medzobnih ščetk pomaga pri preprečevanju kariesa v medzobnih prostorih ter zgodnjega in naprednega vnetja obzobnih tkiv, ki velja za najbolj razširjeno kronično bolezen tudi v Sloveniji. Kljub temu da za kakovostno ustno higieno lahko največ naredi vsak sam, so pomembni tudi redni obiski pri zobozdravniku in ustnem higieniku.

Vnete dlesni so kot tempirana bomba

Znakov, ki jih kažejo vnete dlesni, ne smemo prezreti ali zanemariti, saj vnetje lahko napreduje v globlja obzobna tkiva, to pa lahko sproži hude zdravstvene zaplete. Ključni so temeljita domača ustna higiena in redni preventivni obiski zobozdravnika.

Krvaveče dlesni so znak za alarm

Krvaveče dlesni so zagotovo znak, da so dlesni vnete, zato je naslednjič, ko boste pri ščetkanju ali ugrizu v tršo hrano opazili kri, čas za akcijo. Dobra novica je, da z izboljšano ustno higieno in uporabo pripomočkov, kot so medzobne ščetke, vnetje lahko odpravimo, saj so njegove povzročiteljice bakterije v zobnih oblogah.

Ustno in splošno zdravje sta povezana

Številne raziskave znova in znova potrjujejo, da sta ustno in splošno zdravje povezana. Vnetje obzobnih tkiv (parodontalna bolezen) kot najbolj razširjena kronična bolezen tako lahko poveča tveganje za hujše zdravstvene zaplete.

Kamen na kamen odmik dlesni?

Zobni kamen (mineralizirane mehke zobne obloge) se najpogosteje nabere na robu med zobom in dlesnijo ali pod dlesnijo, kjer lahko povzroča tudi največ nevšečnosti, ki lahko pripeljejo do resnih težav z dlesnimi. Zobni kamen je namreč eden od dejavnikov, ki pospešuje razvoj parodontalnih bolezni, ki po 30. letu starosti prevzamejo glavno vlogo med obolenji v ustni votlini.

Zadnji dodani nasveti Zadnji dodani nasveti